Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Artykuły » Poradnik łucznika » Tuning łuku cz. 2

Tuning łuku cz. 2

Napisane przez Jaco dnia sierpień 20 2012 · 0 komentarzy · 5049 czytań · Drukuj

Standardowe
metody
tuninguTest nieopierzonej strzały


Oprócz samego tuningu w tej metodzie możemy przekonać się czy poprawnie dobraliśmy twardość strzał.

Strzały, które ani dobrze nie lecą, ani nie skupiają się na tarczy, zazwyczaj są obarczone jedną z poniższych cech:

1. falują w locie z góry do dołu 
2. falują w locie z lewej na prawo
3. podrygują w locie, opuszczają łuk nieczysto
 Falowanie pionowe (góra/dół)
To należy poprawić na początku. Falowanie pionowe wystąpi wtedy, kiedy gniazdko na cięciwie jest zrobione za wysoko lub za nisko. Test nieopierzonej strzały pokaże nam poprawną wysokość gniazdka.
Strzel 3-4 opierzone strzały z odległości 15-18 metrów,
a następnie 2 identycznie wycelowane strzały bez lotek. Jeśli od razu strzały bez lotek ułożą się w grupie
z opierzonymi spróbuj zwiększyć odległosc o kilka metrów aby mieć dokładniejsze wskazania. Jeśli nadal układają się blisko, już nic nie rób. Jesteś szczęściarzem. Wszystko jest dobrze.
Jeśli strzały bez lotek trafiają powyżej tych z lotkami, stopniowo przesuwaj gniazdko do góry, aż wszystkie strzały będą układać się na podobnej wysokości.
Jeśli zaś strzały bez lotek trafiają poniżej tych opierzonych, stopniowo przesuwaj gniazdko ku dołowi, aż strzały bez lotek będą trafiać na tej samej wysokości lub minimalnie niżej.* Aby upewnić się, że ustawienie gniazdka jest poprawne, powtórz test kilkakrotnie.

* Niekiedy jest pożądane aby strzały bez lotek układały się nieco niżej od opierzonych. Zbyt niskie umieszczenie gniazdka może powodować nieczyste wyjście strzały z łuku. Jeśli gniazdko jest zbyt nisko może występować siła pchająca opierzoną strzałę w kierunku podstawki.
Lotki będą zawadzać o podstawkę 

 Falowanie poziome (lewo/prawo)
Jeśli strzała zamiata ogonem z lewej na prawą, mamy do czynienia z falowaniem. Test nieopierzonej strzały pomoże nam wyeliminować ten problem.
Strzel 3-4 opierzone strzały z odległości 15-18 metrów a następnie 2 identycznie wycelowane strzały bez lotek. Jeśli strzały bez lotek ułożą się w grupie z opierzonymi, nic już nie rób. Jesteś wielkim szczęściarzem. Znowu wszystko jest dobrze. Aby wykorzystać to szczęście wypełnij kupon lotto, albo kup los na loterię.
Jeśli strzały bez lotek trafiają z lewej strony opierzonych oznacza to, że są zbyt sztywne.
Możesz zrobić następujące rzeczy:
— zmniejszaj docisk sprężyny buttonu, albo
— zwiększaj siłę łuku (jeśli się da), albo
— zwiększ ciężar grotu strzały, albo
— zrób wszystkie powyższe rzeczy naraz.
Jeśli strzały bez lotek trafiają z prawej strony tych
z lotkami oznacza to, że są zbyt miękkie.
Możesz zrobić następujące rzeczy:
— zwiększaj docisk sprężyny buttonu, albo
— zmniejszaj siłę łuku (jeśli się da), albo
— zmniejsz ciężar grotu strzały, albo
— zrób wszystkie powyższe rzeczy naraz.
Powyższe wskazówki dotyczą osób praworęcznych.


Jeśli żadna z możliwych korekt lewo/prawo nie spowoduje, że strzały nieopierzone i opierzone będą w jednej grupie lub bardzo blisko siebie, konieczne może okazać się dobranie strzał o innej twardości.
Twój łuk jest z grubsza ustawiony jeśli strzały opierzone i nieopierzone skupiają się w pobliżu siebie.

Jeśli przeprowadzisz procedury dokładnego tuningu i mikro tuningu opisane w części 4, nie bądź zaskoczony jeśli trafianie strzał nieopierzonych nieco się zmieni. Często się zdarza, że doskonale ustawiony łuk posyła nieopierzone strzały nieco poniżej i po lewej od strzał opierzonych. Niekiedy zdarza się, że w najlepszym ustawieniu łuku strzały nieopierzone padają lekko na prawo od opierzonych, ale jest to rzadki przypadek.

Kiedy usiłujemy poprawić falowanie lewo-prawo strzelając strzałami nieopierzonymi i opierzonymi i nie możemy osiągnąć poprawnych rezultatów, może to wskazywać na zły dobór strzał. Jeżeli pomimo wielu prób strzała nieopierzona odchodzi na prawo (za miękka) lub na lewo (za twarda) więcej niż 15 cm z odległości 18 metrów będziesz musiał dokonać zmian w swoim sprzęcie. Czytaj w części 5: „Regulacja układu łuk-strzała”.

 Czystość
Nie chodzi tu o to, aby łuk był odkurzony a strzały wymyte, tylko o wyjście strzały z łuku bez potrącania klikera, podstawki itp. „Czystość” jest szczególnie ważna dla lekkich strzał np. ACE czy ACC.
Sprawdzając „czystość” możemy się trochę pobrudzić. Należy użyć pudru w aerozolu np. suchego dezodorantu lub pudru do stóp (w aerozolu). Inne kosmetyki (dezodorant w sztyfcie, roll-on itp.) nie nadają się do tego celu.

Należy pokryć pudrem, co najmniej ostatnią ćwiartkę strzały, łącznie z lotkami i nasadką, mocowanie podstawki oraz wnętrze majdanu w pobliżu podstawki. Strzałę należy nakładać ostrożnie, aby nie „uszkodzić” pudrowej warstwy. Strzelajmy w twardą matę, aby strzała nie weszła zbyt głęboko lub nie przeszła na wylot. Następnie dokładnie zbadajmy pudrowę powłoki na strzale i na łuku. Zarysowania pudru wskażą nam gdzie strzała, bądź lotki stykały się z łukiem.

 Rozwiązywanie problemów z czystością
— Jeżeli lotki ocierają się o podstawkę bądź majdan, spróbuj przekręcać nasadkę o około 10 stopni dopóki problem nie zniknie.
— Upewnij się, że ramię podstawki ma odpowiednią długość i nie wystaje spod strzały, kiedy ta jest nałożona na cięciwę.
— Zastosuj niższy profil lotek.
— Przeprowadź „Regulację układu łuk-strzała” (cześć 4)
— Odsuń button lub podstawkę od majdanu jeśli nic innego nie pomogłoArtykuł zapożyczony ze strony www.plaszowianka.fc.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?