Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Artykuły » Poradnik łucznika » Słownik terminów luczniczych

Słownik terminów luczniczych

Napisane przez Jaco dnia sierpień 20 2012 · 0 komentarzy · 21231 czytań · Drukuj

A.M.O. Archery Manufacturers Organization - organizacja producentów sprzętu łuczniczego.

Button - słowo nie doczekało się jeszcze polskiego odpowiednika, więc wszyscy używają oryginalnego terminu. W łukach bloczkowych praktycznie nie stosowany. Używany tylko do strzelania bez użycia spustu (release aid), służy do kompensowania bocznego dryfu strzały.

Celowanie
aim, aiming - jak sama nazwa wskazuje. Dla dociekliwych podam dokładniejszą definicję: Ustawienie celu, przeziernika, i peep sight'u w jednej linii.

Celownik
bow sight - nazwa jest wiele mówiąca. Celownik utrzymuje przeziernik na odpowiedniej pozycji. A pozycje tę można regulować w trzech płaszczyznach.

Center shoot
- regulacja centralnego ustawienia strzały na podstawce.

Choroba żółtka
freeze, target panic - poważny problem łuczników. Niezdolność do ustawienia celownika na środku tarczy, zerwany strzał itp.

Cięciwa
bow string - na pierwszy rzut oka wygląda jak sznurek, przy bliższym poznaniu zyskuje...

Clout shooting
- dyscyplina łucznicza wywodząca się z wojskowych zastosowań łuku. Celem jest okrąg o średnicy 48 stóp oznaczony na ziemi. Strzela się z odległości od 65 do ponad 100 jardów.

Długość naciągu
draw length (AMO draw lenght) - odległość mierzona od gniazdka na cięciwie do najbardziej wgłębionej części rękojeści plus 1,75 cala przy pełnym naciągnięciu łuku.

Fields shooting
- dyscyplina łucznicza wywodząca się z polowania. Tarcze (zwykle 14) są porozrzucane wkoło terenowej (leśnej) trasy. Łucznicy przechodzą od jednego celu do następnego.

Fishtailing dosł. ryboogonowanie :) - strzała lecąc zawija końcem na boki. Zjawisko spowodowane nieprawidłowym tuningiem.

FITA
- Federation Internationale de Tir a L'Arc. Międzynarodowa Federacja Łucznicza

Flight shooting - strzel jak najdalej, to główne zadanie w tej dyscyplinie łuczniczej.

Gniazdko
nocking point - miejsce na cięciwie, na które nakładamy nasadkę strzały.

Goły łuk
barebow - jak sama nazwa wskazuje, łuk bez osprzętu (celownika, stabilizatorów itp.) Raczej kiepska recepta na celny strzał.

Grot
point - metalowa końcówka strzały, która wbija się w cel. Dla strzelania sportowego zazwyczaj używa się grotów wyglądających jak kula karabinowa lub pistoletowa (spiczasty lub zaokrąglony kształt).

Holding
rozciągnięcie - trzymanie łuku w pełnym rozciągnięciu.

Kisser
- małe coś zrobione z plastiku, albo nici owijkowej umieszczone na cięciwie. Kisser można wyczuć ale nie zobaczyć. Pomaga utrzymać ten sam układ gdyż przykłada się go za każdym razem do tego samego punktu, zazwyczaj do ust.

Kliker
clicker - urządzenie przyczepione do łuku (zazwyczaj cienki pasek sprężystej blachy), które charakterystycznym dźwiękiem "klik" sygnalizuje naciągnięcie strzały do oczekiwanej odległości. W łukach bloczkowych raczej nie używany. Łucznicy często używają dźwięku klikera jako wskazówki do puszczenia strzały.

Kołczan
quiver - rodzaj podłużnego pojemnika do trzymania strzał, zazwyczaj zawieszony na pasie.

Let-off
przekładnia, przełożenie - dla łuku bloczkowego oznacza redukcję siły naciągu (peak weight) w pełnym rozciągnięciu. Np. jeżeli mamy łuk 60# (60 funtów) z let-off 55% oznacza to, że największa siła, jakiej trzeba użyć do naciągnięcia tego łuku wynosi 60 funtów, natomiast jak go już naciągniemy to będziemy potrzebować do utrzymania pełnego naciągu o 55% mniej siły czyli 33# (33 funty).

Łuk bloczkowy compound bow - łuk z kilkoma cięciwami i mimośrodowo zamontowanymi kółkami lub krzywkami na końcach ramion.

Łuk
bow - urządzenie do strzelania, naciągnięty jest akumulatorem energii, którą potrafi wyzwolić w ułamku sekundy.

Majdan
riser - środkowa część łuku do której przyczepione są ramiona. Zazwyczaj wykonana z aluminium, stopu magnezowego, drewna lub kompozytu węglowego.

Mata łucznicza
butt - wyplatana słomianka lub częściej kilkadziesiąt warstw płyty pilśniowej ściśniętej między pionowymi deskami. Do maty przypinamy tarczę.

Naciąganie
draw - czynność naciągania łuku.

Nasadka
nock - plastikowa część przymocowana na końcu strzały, przytrzymuje strzałę na cięciwie.

Ochraniacz przedramienia
arm guard, bracer - kawałek sztywnego plastiku lub skóry z metalową wkładką przypinany po wewnętrznej stronie przedramienia dla ochrony przed uderzeniem cięciwy. Przydatny zwłaszcza dla łuczników klasycznych lub bloczkowców strzelających z wyprostowaną ręką.

Opierzenie fletching - krótko mówiąc, lotki na końcu strzały. Gumowe, plastikowe, lub z naturalnego pióra. Potrzebne do ustabilizowania lotu strzały.

Overdraw - coś w rodzaju półki na strzałę, pozwala użyć strzał krótszych niż by to wynikało z długości naciągu łuku.

Owijka serving - owijka wykonana ze specjalnych nici wokół cięciwy. Znacznie przedłuża żywot cięciwy. Na cięciwach łuków bloczkowych stosuje się zazwyczaj trzy owijki: centralną, na której zakłada się gniazdko oraz skrajne w miejscach gdzie cięciwa styka się z bloczkami.

Peep, peep sight - przymocowany do cięciwy, plastikowy lub aluminiowy. Niezwykle pomocny gadżecik z małą dziurką. Wraz z soczewką przeziernika tworzy prosty układ optyczny służący do celowania.

Podstawka arrow rest - niezbędna w każdym łuku. Podpiera i prowadzi strzałę. Zazwyczaj p. są uchylne lub sprężynowe z regulowaną siłą podparcia lub szybkością uchylenia.

Przeziernik scope - soczewka w oprawce, zazwyczaj +0,5; +0,75 lub +1,0 dioptrii, część celownika. Często wyposażona w poziomicę. Na soczewce jest naklejony, namalowany, lub w inny doczepiony punkt, okrąg albo inny wskaźnik do celowania, czasem fluoryzujący.

Ramiona limbs - dolna i górna część łuku, która się ugina.

Ręka łuku bow arm - ręka trzymająca łuk. U praworęcznych lewa, u leworęcznych zazwyczaj na odwrót.

Ręka naciągająca draw arm - to ta ręka, która trzyma cięciwę, u praworęcznych prawa.

Siła naciągu poundage, draw weight - siła potrzebna do naciągnięcia łuku do oznaczonej długości naciągu.

Skręcenie torque - zjawisko bocznego skręcenia łuku w dłoni łucznika. S. fałszuje celowanie oraz nieprzewidywalny kierunek lotu strzały.

Smycz sling - sznurek lub tasiemka przymocowana do łuku lub do palców ręki łuku, lub do nadgarstka. Zabezpiecza łuk przed wypadnięciem z ręki łucznika po wypuszczeniu strzały.

Spine - parametr określający sztywność strzały. Im wyższy spine tym strzała bardziej miękka.

Spust release, release aid - urządzenie mechaniczne trzymane w dłoni lub przypinane do przedramienia, pomagające w naciągnięciu łuku oraz w wypuszczeniu strzały. Używane głownie z łukiem bloczkowym.

Stabilizator stabilizer - jest zbyt wiele typów stailizatorów abu je tu wymieniać. W sportowym strzelaniu z łuków bloczkowych najczęściej stosuje się s. typu long rod. S. pomaga zminimalizować skręcenie łuku w dłoni łucznika po wypuszczeniu strzały.

Strzała arrow - składa się z promienia, czyli drzewca (shaft) oraz grotu (point) z jednej strony i opierzenia fletching i nasadki (nock) z drugiej.

Tarcza target face - arkusz papieru z centralnie namalowanymi koncentrycznymi różnokolorowymi kołami. Żółta - 10 i 9; czerwona - 8 i 7; niebieska - 6 i 5; czarna - 4 i 3; biała 2 i 1. W łucznictwie używa się tarcz o średnicach 122, 80 i 40 cm

Trajektoria - tor lotu strzały, zawsze w formie paraboli.

Tuning Regulacja - cała fura roboty z ustawieniem podstawki, center shoota, zbalansowaniem bloczków itp.

Valey
dolinka - termin powiązany z wykresem siły łuku. Dolinkę można zobaczyć na wykresie (najniżej położony dołek) i wyczuć naciągając łuk (najmniejsza siła potrzebna do utrzymania naciągniętego łuku.

V-Bar - aluminiowa kostka pozwalająca na poziome zamontowanie do łuku bliĄniaczych stabilizatorów.

Wall
ściana, stop - za dolinką jest ściana. Kilka centymetrów naciągnięcia łuku za dolinką i masz wrażenie, że dojechałeś do ściany. Dalej dojechać się nie da.

Wykres siły draw-force curve - krzywa wykreślona na układzie wspołrzędnych, obrazująca zmiany siły w zależności od odciągnięcia cięciwy. (rys.)

Wysokość naciągu bracing height - określona odległość pomiędzy cięciwą a łukiem. Zazwyczaj mierzona od miejsca podparcia strzały (gwint w majdanie do wkręcenia buttona lub podstawki) do cięciwy.

Zakotwiczenie anchor point - stały punkt na twarzy, policzku, do którego dociąga się cięciwę, spust lub dłoń ze spustem.

Żółte - środek tarczy 9 i 10 punktów.Artykuł zapożyczony ze strony www.plaszowianka.fc.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?