Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Artykuły » Poradnik łucznika » Tuning łuku cz. 5

Tuning łuku cz. 5

Napisane przez Jaco dnia sierpień 20 2012 · 0 komentarzy · 7628 czytań · Drukuj

Precyzyjne
metody
tuningu

Spacer do tyłu
(regulacja buttonu)

Metoda ta jest szczególnie przydatna dla łuczników klasycznych. Jest bardzo precyzyjna i jak każda inna metoda tuningu wymaga cierpliwości i koncentracji. Kiedy już wstępnie wyregulujemy wszystko, korzystając ze strzelania przez papier i/lub testu nieopierzonej strzały, nadchodzi czas na jeszcze precyzyjniejsze ustawienia. Świetnie do tego nadaje się poniższa metoda tuningowania łuku.

Czego będziemy potrzebować?
 dwóch słomianek (niestety nasze krajowe maty ze śrubą biegnącą wewnątrz niosą ze sobą ryzyko zniszczenia strzał)
 markera celu (kartonik o rozmiarach np. 8 x 8 cm)
 oznaczeń odległości od maty (kołki wbite w trawę lub cokolwiek co pomoże nam zorientować się jaka jest odległość do maty)


 

Test rozpoczniemy od odległości ok. 10 m o maty. Celownik należy ustawić na taka właśnie odległość i podczas całego testu nie zmieniamy ustawień celownika. Rozpoczynamy strzelanie. Pierwszą strzałą trafiamy w nasz marker celu (czerwony kwadrat). Następnie cofamy się o 5 m (stoimy 15 m od maty). Strzelamy następną strzałę celując do naszego markera. Cofamy się o 5 m (stoimy 20 m od maty) i strzelamy koleją strzałę celując w marker. Kontynuujemy zwiększanie odległości i strzelamy z kolejnych dystansów kolejne strzały. Następnie przystępujemy do analizy układu, w jaki strzały ułożyły się na tarczy. Uzyskanie prostej pionowej linii jest najlepszym rezultatem. Jeśli linia jest łukowato wygięta musimy wkręcać lub wykręcać (o niewielką wartość) button z majdanu. Natomiast linia prosta ale odchylona w bok wskazuje na potrzebę regulacji napięcia sprężyny buttonu.

Jesteś wielkim farciarzem, wszystko jest ustawione świetnie. Czas, który przeznaczyłeś na tuning możesz poświęcić treningowi.
Dobre ustawienie łuku


Sprężyna w buttonie jest zbyt twarda. Należy poluzować sprężynę, przekręcając pierścień regulacyjny o 1/8 obrotu i powtórzyć strzelanie. Kontynuujemy całą procedurę dopóki nie osiągniemy dobrego rezultatu.
Sprężyna buttonu jest zbyt twarda


Należy przesunąć button w prawo, wykręcając go z majdanu o 1/8 obrotu i powtórzyć strzelanie. Kontynuujemy całą procedurę dopóki nie osiągniemy dobrego rezultatu.
Button jest za bardzo wysunięty


Sprężyna w buttonie jest zbyt miękka. Należy utwardzić sprężynę, przekręcając pierścień regulacyjny o 1/8 obrotu i powtórzyć strzelanie. Kontynuujemy całą procedurę dopóki nie osiągniemy dobrego rezultatu.
  Sprężyna buttonu jest zbyt miękka


Należy przesunąć button w lewo*, wkręcając go do majdanu o 1/8 obrotu i powtórzyć strzelanie. Kontynuujemy całą procedurę dopóki nie osiągniemy dobrego rezultatu.

* Uwaga: przesuwanie buttonu wiąże się z regulacją ramienia podstawki. Jeśli korzystamy z plastikowej podstawki bez możliwości regulacji może okazać się konieczne doklejenie podkładki dystansowej pomiędzy podstawkę a majdan.

  Button jest za mało wysunięty


Bądźmy krytyczni wobec swoich umiejętności. Strzały, które poddajemy analizie powinny być dobre jeśli nie idealne. Jeśli czujemy, że strzał nie wyszedł, powtórzmy go. Jeśli nasze skupienia są kiepskie, strzelajmy po kilka strzał z każdego dystansu i oznaczajmy na macie (czerwone punkty na rysunku) środki poszczególnych grup strzał. Następnie przeanalizujmy tak utworzony układ znaków zgodnie z powyższymi wskazówkami.


Artykuł zapożyczony ze strony www.plaszowianka.fc.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?