Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Artykuły » Poradnik łucznika » Tuning łuku cz. 4

Tuning łuku cz. 4

Napisane przez Jaco dnia sierpień 20 2012 · 0 komentarzy · 5114 czytań · Drukuj

Standardowe
metody
tuninguTuning na krótkim dystansie

Czasem nie mamy możliwości przestrzelania łuku na dalszych dystansach. W takim wypadku może okazać się pomocna poniższa metoda tuningu. Używamy tej metody po uprzednim wykonaniu wstępnej regulacji za pomocą metod opisanych w częściach 2 i 3.

Co nam jest potrzebne?
 mata
 prostokątny arkusz papieru
 odległość strzelania w przedziale 12-15 m.

Regulacja góra — dół

Zacznijmy od przypięcia arkusza do maty. Następnie trochę sobie postrzelajmy (6-8 strzał), celując w górną krawędź przypiętego arkusza papieru. Strzelamy tylko strzałami opierzonymi. Zazwyczaj drobne problemy z regulacją uwidaczniają się na bliskich odległościach gdyż strzała wtedy najbardziej oscyluje.

Czego możemy się dowiedzieć z tego testu? Sprawdzimy, czy gniazdko jest w najwłaściwszym położeniu. Jeśli nie udaje się niezmiennie trafiać w górną krawędź arkusza prawdopodobnie występują jakieś drobne problemy z regulacją łuku. Aby poprawić (zacieśnić poziomą linie) spróbujmy przesuwać gniazdko w górę lub w dół o bardzo niewielką wartość (0,5-0,8 mm). Strzelmy kolejną serię strzał i jeśli poziome skupienie poprawiło się idźmy dalej w tym kierunku, jeśli natomiast skupienie pogorszyło się kontynuujmy przesuwanie gniazdka w kierunku przeciwnym. Jeśli konstrukcja podstawki pozwala na to, zamiast przesuwać gniazdko możemy spróbować opuszczać lub podnosić podstawkę. Tutaj trzeba wykazać się cierpliwością i sumiennością. Nic nie zrobi się na skróty. Jeśli pozioma linia strzał wyprostuje się, będzie to oznaczać lepszą regulację łuku.

Regulacja lewo — prawo

Kiedy już osiągnęliśmy możliwie najprostszą poziomą linie strzał jaką jesteśmy zdolni uzyskać, najwyższy czas przejść do regulacji lewo-prawo. Należy strzelić serię 6-8 strzał w lewą krawędź arkusza papieru przypiętego do maty.


Aby zmniejszyć rozrzut poziomy strzał spróbujmy przesunąć w osi poziomej podstawkę łuku. Podstawka teoretycznie powinna być ustawiona w ważonym środku ramion. Jednakże niezwykle rzadko teoria idzie w parze z praktyką. Problemem najczęstszym jest to, że środek ramion łuku nie naciągniętego nie jest środkiem ramion łuku naciągniętego. Zazwyczaj musimy nieco skompensować skręcenie ramion spowodowane odciągiem kabli. Jest to zupełnie normalne i nie należy się tym zbytnio przejmować. Taka właśnie jest konstrukcja łuku bloczkowego. Metodą prób i błędów wyznaczymy najlepszą pozycję podstawki. Zmiany położenia podstawki powinniśmy przeprowadzać małymi krokami (0,5-0,8 mm). Zacznijmy w lewo (łuk dla praworęcznych). Strzelmy kolejną serię strzał i jeśli linia strzał zacieśni się idźmy dalej w tym kierunku, jeśli natomiast skupienie pogorszyło się kontynuujmy przesuwanie podstawki w prawo. Metodą prób i błędów odnajdziemy najkorzystniejszą pozycję podstawki.

Łucznicy klasyczni powinni regulować wyłącznie za pomocą zwiększania lub zmniejszania napięcia sprężyny buttonu. Regulacja małymi kroczkami — 1/8 obrotu za każdym razem. Jeśli linia pionowa poszerzy się, zawracamy i kręcimy w przeciwnym kierunku. Pamiętajmy, aby nie wkręcać lub nie wykręcać całego buttonu, bo to już ustawiliśmy wcześniej.

No i oczywiście życzę dużo cierpliwości. Bo tego przy tuningu potrzeba najwięcej.Artykuł zapożyczony ze strony www.plaszowianka.fc.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?