Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Artykuły » Poradnik łucznika » Tuning łuku cz. 3

Tuning łuku cz. 3

Napisane przez Jaco dnia sierpień 20 2012 · 0 komentarzy · 3557 czytań · Drukuj

Standardowe
metody
tuninguMetoda strzelania przez papier

Łucznicy, używający spustów mechanicznych, powinni przypomnieć sobie kilka rzeczy przed rozpoczęciem testów.


1. Strzała powinna być ustawiona w jednej linii z cięciwą i ważonym środkiem ramion. Patrz rysunek w cz. 1
2. Wstępnie ustawiamy celownik w linii ze strzałą.
3. Kiedy używamy mechanicznego spustu, strzała oscyluje w płaszczyźnie pionowej a jej pierwsze wygięcie jest zazwyczaj skierowane ku górze. Tak więc dobra "czystość" wyjścia strzały jest niezwykle ważna. Zazwyczaj w czasie strzelenia strzała dotyka podstawki, więc jest istotne poprawne ustawienie lotek.
4. Podstawki typu „strzel-przez” (shoot-through). Może być konieczna regulacja szerokości rozstawienia pazurów podstawki. Szerokość powinna być tak dobrana, aby dolna lotka bezkolizyjnie przechodziła pomiędzy pazurami, jednocześnie górne lotki powinny być trzymane jak najdalej od pazurów podstawki.
5. Podstawki typu „strzel-dookoła” (shoot around). Szerokość języczka powinna być tak dobrana, aby ten mieścił się czysto pomiędzy dolnymi lotkami.
6. Podstawki samospadające ( ). Długość gumy, czy cięgna unoszącego podstawkę, powinna być tak dobrana, aby podstawka zaczęła się opuszczać już po pokonaniu przez strzałę 7-15 cm.

Metoda strzelania przez papier jest powszechnie używana przez łuczników posługujących się łukiem bloczkowym z mechanicznym spustem. Może być też bardzo użyteczna dla łuczników klasycznych.

 Przytwierdź solidnie papier do ramki o wymiarach 60 x 60 cm lub zbliżonych. 
 Ustaw ramkę z papierem na wysokości ramienia. Ramka powinna być ustawiona przed matą, w odległości 2-4 długości strzały. 
 Stań w odległości ok. 1,5 m przed rozpiętym papierem. 
 Strzel opierzoną strzałą poprzez papier. Strzel z wysokości swojego ramienia. Strzała będzie wtedy ustawiona możliwie równolegle do podłogi. 
 Teraz popatrz, jaki jest kształt rozdarcia

Takie rozdarcie wskazuje na dobry lot strzały. Zarówno grot, jak i lotki przechodzą przez ten sam otwór. Jesteś wielkim szczęściarzem jeśli bez kręcenia udało ci się uzyskać takie rozdarcie.


To rozdarcie wskazuje na zbyt niskie gniazdko. Aby poprawić podnoś gniazdko z każdym strzałem o ok. 1,5 mm, aż wyeliminujesz dolne pionowe rozdarcie. Jeśli wstępnie ustawiłeś łuk zgodnie ze wskazówkami zawartymi w cz. 1, jest mało prawdopodobne, że uzyskasz taki kształt rozdarcia.

Takie rozdarcie wskazuje na zbyt wysoko umieszczone gniazdko, problemy z czystością wyjścia strzały, lub (jeśliś bloczkowcem i używasz spustu) bardzo miękką strzałę. Aby poprawić opuszczaj gniazdko o ok. 1,5 mm, aż do osiągnięcia poprawy. Uważaj by nie przekroczyć konta prostego. Jeśli nie udaje się wyeliminować takiego rozdarcia, przyjrzyj się jeszcze raz czystości wyjścia strzały (patrz Tuning cz. 2).

Jeśli z czystością wyjścia jest wszystko w porządku, możesz jeszcze spróbować
— użyć elastyczniejszego języczka podstawki,
— obniżyć napięcie sprężyny podstawki,
— zmniejszyć siłę naciągu,
— zmienić strzały na sztywniejsze
— sprawdź jeszcze zbalansowanie bloczków.
Jeśli bloczki są bliźniacze, upewnij się, że w pełnym naciągnięciu bloczki są ustawione jednakowo w stosunku do kabli i cięciwy. Jeśli system bloczków posiada „stop”, sprawdź czy „stopy” dochodzą do kabli jednocześnie.
Jeśli jeden ze „stopów” dotyka kabla wcześniej niż drugi, wskazuje to na złe zbalansowanie bloczków. Skręcając lub rozkręcając jeden z kabli zbalansuj bloczki.

Takie rozdarcie oznacza zbyt sztywną reakcję strzały (dla praworęcznych). Kształt rozdarcia rzadko spotykany u łuczników strzelających z łuków bloczkowych. Jeśli jednak wystąpi oznaczać może, że podstawka jest przesunięta za daleko na prawo, lub lotki uderzają w podstawkę w czasie strzału.

Aby poprawić: — zwiększ siłę łuku, jeśli to możliwe,
— użyj cięższych grotów (to zmiękczy strzałę),
— użyj lżejszej/szybszej cięciwy (zmniejsz ilość włókien)
— użyj elastyczniejszych strzał,
— zmniejsz napięcie sprężyny buttonu.


Aby poprawić:
— przesuwaj podstawkę w lewo dopóki nie skorygujesz kształtu rozdarcia,
— upewnij się, że strzała przechodzi czysto obok kabli i podstawki,
— upewnij się, że dłoń trzymająca łuk jest rozluźniona (to wyeliminuje boczne skręcenie łuku).


Takie rozdarcie oznacza zbyt miękką reakcję strzały lub problemy z czystością wyjścia strzały (dla praworęcznych).

Fachowcy z Eastona mówią nam też, że dla łuczników używających spustów mechanicznych może oznaczać zbyt miękką reakcję strzały. Jeśli występuje w kombinacji z pionowym rozdarciem (ilustracja poniżej) najpierw skoryguj wysokość gniazdka.

Aby poprawić:
— sprawdź czystość wyjścia strzały,
— zmniejsz siłę łuku,
— zmniejsz wagę grotów,
— spróbuj użyć cięższej cięciwy (cięższy materiał i/lub większa ilość włókien),
— użyj sztywniejszych strzał,
— zwiększ napięcie sprężyny buttonu.


Aby poprawić:
— przesuwaj podstawkę w prawo dopóki nie skorygujesz kształtu rozdarcia,
— upewnij się, że dłoń trzymająca łuk jest rozluźniona (to wyeliminuje boczne skręcenie łuku),
— zmniejsz siłę łuku,
— użyj sztywniejszych strzał.


To jest bardzo ciekawe rozdarcie oznaczające, różne problemy z regulacją. Zacznij od skorygowania wysokości gniazdka, a dopiero potem przejdź do regulacji poziomej.

 Wszystko, co tutaj napisałem, jest piękną teorią, która jak wiele pięknych teorii, nie zawsze sprawdza się w praktyce. Wiem z własnego doświadczenia, że uzyskiwanie pięknych rozdarć jest czasem bardzo trudne. Wiele zależy od naszych umiejętności łuczniczych czy od formy w jakiej się aktualnie znajdujemy. Może okazać się korzystne zweryfikowanie naszej regulacji przez innego łucznika. Pomocne może być też niespodziewane uwolnienie (zamykamy oczy i prosimy kogoś o zwolnienie spustu).

 Pamiętajmy też, że idealna regulacja zapewni nam dobry lot strzały, ale już nie koniecznie dobre skupienia. Metoda strzelania przez papier jest właściwie tylko wstępem do dalszego tuningu.

 Życzę miłej regulacji, czyli dużo, dużo cierpliwości.Artykuł zapożyczony ze strony www.plaszowianka.fc.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?